Realizując marzenia o swoim domu i ogrodzie, należy już na etapie projektu pomyśleć o ogrodzeniu. Przy wyborze rodzaju ogrodzenia powinniśmy się kierować kilkoma względami: Stylem posiadłości, budżetem, walorami zdrowotnymi. Spróbujemy Państwu przedstawić plusy i minusy różnych rozwiązań.

Ogrodzenia drewniane domu

Ogrodzenia drewniane są bardzo popularne i chętnie stosowane, ze względu na ogromny wybór materiałów ,dostępność i niewygórowaną cenę. Ze względu na szeroką gamę odcieni, faktury łatwo można je wkomponować praktycznie w każdym ogrodzie. Niestety wytrzymałość takiego ogrodzenia jest stosunkowo niewielka. Dobór odpowiedniego gatunku , oraz regularna konserwacja, możemy nieco wydłużyć żywotność drewna.

Główne rodzaje takich ogrodzeń to:

  • gotowe panele płotów pełnych, ażurowych, sztachetowych
  • grodzenia bambusowe – w formie mat
  • oraz nowoczesne ogrodzenia drewniane, łączone z innymi materiałami takimi jak kamień, metal

Ogrodzenia domu – metalowe i kute

Ogrodzenia kute są bardzo efektowne i trwałe, ponieważ powstają najczęściej z ocynkowanej stali, która jest dość odporna na korodowanie i nie wymaga zbyt dużych nakładów pracy związanych z konserwacją.Tego typu ogrodzenia wybierane są zazwyczaj nie tylko ze względu na funkcjonalność, lecz na efekt wizualny- te powstające na indywidualne zamówienie i charakteryzują się oryginalnym wzornictwem komponującym się w docelowym otoczeniu. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem, tym bardziej iż od kiedy na stałe zagościły w ofercie marketów w postaci gotowych paneli, nie są już tak prestiżowe i kosztowne jak dawniej. Ogrodzenia kute doskonale komponują się elementami z kamienia, klinkieru, czy betonu.

Ogrodzenia z metalu są to ogrodzenia znacznie tańsze , ale z pewnością mniej estetyczne niż ogrodzenia kute. Najczęściej wykorzystywane do grodzenia dużych powierzchni, jednak ze względu na coraz szerszy wybór, dość często stosowany do grodzenia posesji mieszkalnych. Ogrodzenia z siatki metalowej ,składają się najczęściej z gotowych prefabrykowanych paneli, łączonych modułowo. Na rynku Polskim producenci w ofercie posiadają spory wybór kolorów, wysokości i rodzajów splotu. Jeśli chcemy aby nasze metalowe ogrodzenie posłużyło nam przez lata, wymaga dość częstej konserwacji i corocznych przeglądów.

Ogrodzenia domu z kamienia

Kamienne ogrodzenia, znane od dawien dawna, w tej chwili przeżywają swój boom. Kamienne ogrodzenia to najbardziej trwałe z ogrodzeń, jednocześnie zapewniają nam doskonałą izolacje od warunków panujących na zewnątrz, jak również chronią nas przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów.

Są materiałem w 100% naturalnym, bardzo dobrze komponują się z otoczeniem, jednak projektując kamienne ogrodzenie należy pamiętać, że mała architektura, architektura budynku i ogród powinny ze sobą współgrać . Budując ogrodzenie z kamienia należy stosować umiar, aby nie stworzyć ciężkiego, topornego muru który będzie wyglądał jak mur obronny.

Aby nadać im trochę lekkości często stosuje się w połączeniu z innymi materiałami np. z metalem, lub drewnem. Kamienie są materiałem niejednorodnym, nie ma dwóch idealnie takich samych ogrodzeń, więc każdy mur który powstaje ma swoją duszę, jest jedyny w swoim rodzaju- ma unikalny wzór, fakturę materiału i kolor.Do budowy ogrodzenia kamiennego stosuje się najczęściej granit, piaskowiec, wapień, oraz kamień polny.Coraz większą popularnością cieszą się ogrodzenia gabionowe, są to kamienie układane w specjalnych koszach gabionowych.

Ogrodzenia domu z betonu – prefabrykaty

Ogrodzenia z betonowe ich zaletą takich ogrodzeń jest atrakcyjny stosunek jakości do ceny, tym bardziej że gotowe moduły są coraz bardziej efektowne. Ogrodzenie betonowe jest bardzo solidne i trwałe, dobrze spełnia funkcje osłaniające, tworząc po części również barierę dźwiękoszczelną. Walory estetyczne są dość dyskusyjne, ale producenci dokładają wielu starań by zadowolić klientów, mamy już do wyboru całą gamę różnych faktur i wzorów takich modułów, beton również można pokryć farbą w dowolnym kolorze. Do wyboru mamy moduły o fakturze przypominającej kamień, cegły, bloki skalne w różnych formach – pełnych i ażurowych. Ogrodzenia prefabrykowane betonowe cieszą się uznaniem za ogromną trwałość, oraz prostotę montażu.

Ogrodzenia domu z żywopłotu

Coraz częściej stając przed wyborem ogrodzenia posesji, mamy dylemat – czy wolimy wypoczywać w zamkniętej murem czy też płotem przestrzeni, czy raczej w otoczeniu zieleni. Żywopłot powstaje poprzez sadzenie krzewów lub drzew w dużym zagęszczeniu (najlepiej kilku na metr bieżący) . Prawidłowo założony, dobrze spełnia funkcje osłaniające, dźwiękoszczelne i estetyczne, jednak jest parę rzeczy które wyróżnia go ze wszystkich innych rodzajów ogrodzeń.

Żywopłot, a dokładniej rośliny w nim posadzone pełnią funkcje katalizatora i filtra- zatrzymują pyły i produkują tlen, tym samym poprawiając mikroklimat w naszym otoczeniu. Wielu ludzi rezygnowało z ogrodzeń z żywopłotu, ze względu na wieloletni czas oczekiwania na efekt końcowy. Gotowe żywopłoty formowane to, doskonałe rozwiązanie które zapewnia natychmiastowy efekt, idealne dla zastosowań w zieleni osiedlowej, ogrodach prywatnych, przedszkolach, oraz wszędzie tam gdzie jest potrzeba stworzenia szybkiego i trwałego ogrodzenia. Są one produkowane w modułach o długości 100 cm, różnej wysokości, oraz kilku gatunkach roślin najlepiej nadających się na żywopłot. Efekt gotowego dziesięcioletniego żywopłotu można uzyskać w jeden dzień.