Jakie nożyce do żywopłotu? – to pytanie zadają sobie wszyscy posiadacze zielonych, naturalnych ogrodzeń roślinnych. Różne gatunki roślin charakteryzują się innym tempem wzrostu oraz zagęszczeniem. Jedno jest pewne – każdego sezonu musimy przyciąć rośliny, aby się rozwijały i kształtowały nasz krajobraz zgodnie z naszą wizją. Nożyce do żywopłotu są podstawowym narzędziem w każdym ogrodzie. Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać? Podpowiadamy w naszym tekście.

Nożyce do żywopłotu – co to jest?

Jakie nożyce do żywopłotu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem każdy właściciel posesji, na której rośnie żywopłot ma swoje preferencje i sprawdzone rozwiązania. Z pewnością jest to narzędzie, bez którego trudno sobie wyobrazić każdą narzędziownię. Nożyce do żywopłotu umożliwiają i ułatwiają cykliczną pielęgnację naszych ogrodów. Są to narzędzia uniwersalne, którymi można przycinać również samodzielnie rosnące krzewy, jednak ich podstawowym zadaniem jest dokładne przycinanie przyrostów na żywopłotach.

Jeśli stajemy przed wyborem – jakie nożyce do żywopłotu, mamy kilka możliwości to przede wszystkim narzędzia ręczne i mechaniczne. Decyzja zależy od indywidualnych preferencji oraz od rozmiarów żywopłotu, o który musimy zadbać. Nożyce do żywopłotu pozwalają nam precyzyjnie modelować rośliny żywopłotowe, niezależnie, czy znajdują się wokół domów, czy w przestrzeniach publicznych. Spójrzmy na najpopularniejsze rozwiązania.

Nożyce do żywopłotu – rodzaje i zastosowanie

Odpowiednie narzędzia do przycinania żywopłotu to obowiązkowe wyposażenie, kiedy nadchodzi czas intensywnej wegetacji i wzrostu roślin. Przycinane rośliny rosną szybciej, ładnie się zagęszczają i co najważniejsze, możemy jej formować w dowolne kształty.

Jakie nożyce do żywopłotu? To zależy od naszych potrzeb – czy chcemy szybko i bez hałasu przyciąć niewielki żywopłot, czy może mamy do przycięcia kilkadziesiąt metrów żywopłotu. Od tego również zależy cena, którą będziemy musieli zapłacić, dlatego warto przemyśleć zapotrzebowanie, zanim sięgniemy do portfela. Oto dostępne na rynku modele nożyc do żywopłotów.

  • Nożyce ręczne – to najprostsze narzędzie dostępne w każdym sklepie ogrodniczym, a nawet w marketach, w czasie sezonu ogrodniczego. To dwa ostrza o tej samej długości połączone tzw. punktem zwrotnym. Do chwytania i operowania nożycami ręcznymi służą rękojeści wykonane z porowatego materiału, umożliwiającego pewny chwyt. Nożyce mogą być różnej długości, mogą być również teleskopowe, co pozwala przycinać żywopłot również na nieco większej wysokości, bez konieczności korzystania z drabiny. Nożyce ręczne są tanie i ogólnodostępne. Można mieć je zawsze pod ręką, kiedy chcemy szybko przyciąć niewielki żywopłot bez zakłócania spokoju sąsiadom;
  • nożyce elektryczne – to bardziej zaawansowane narzędzie mechaniczne, które umożliwia już okresową pielęgnację większego przydomowego żywopłotu. Nożyce elektryczne są wydajne i stosunkowo ciche, wydają przede wszystkim odgłos powodowany przez mechanizm mimośrodowy, wprawiający w ruch dwa rzędy “zębów”, pracujących przeciwbieżnie. To właśnie w ten sposób obcinane są przyrosty żywopłotu. To narzędzie w miarę lekkie i pozwalające na uporządkowanie struktury naszego przydomowego żywopłotu. Nożyce elektryczne są produkowane w wariancie z kablem oraz w wersji akumulatorowej;
  • nożyce spalinowe – najczęściej stosowane przy dużych żywopłotach wokół rozległych posesji oraz na terenach miejskich. Do napędzania ostrzy tnących zastosowano tutaj silnik spalinowy, co sprawia, że jest to narzędzie przystosowane do wielogodzinnej pracy na dużych powierzchniach. Nożyce spalinowe są szybkie i efektywne, w krótkim czasie można przyciąć dużą ilość pędów żywopłotu, nawet jeśli są to twarde, zdrewniałe gałęzie. Takie nożyce dobrze jest zastosować w przypadku starszych i nieco zaniedbanych żywopłotów. Nożyce spalinowe są jednak znacznie droższe i cięższe od nożyc elektrycznych i ręcznych. Do wad można również zaliczyć wyższy poziom emitowanego hałasu i konieczność stałej konserwacji oraz używania materiałów eksploatacyjnych np. paliwo lub smary.

Jakie nożyce do żywopłotu? O tym powinno zdecydować zapotrzebowanie i przewidywane zastosowanie, a także gatunki roślin oraz wiek żywopłotu, który chcemy przycinać. Narzędzia mechaniczne, wbrew pozorom również wymagają użycia siły, podobnie jak nożyce ręczne. Nożyce mechaniczne są cięższe i operowanie nimi bywa uciążliwe ze względu na konieczność używania przewodów elektrycznych lub w przypadku nożyc spalinowych – hałas oraz spaliny. O czym należy pamiętać?

Nożyce do żywopłotu – przydatne wskazówki

Jakie nożyce do żywopłotu? Jeśli już znamy odpowiedź na to pytanie i kupiliśmy odpowiedni sprzęt, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pozwolą nam na bezpieczne i długie użytkowanie tych sprzętów ogrodowych.

  • właściwy dobór urządzenia do zadania – rośliny na różnym etapie swojego wzrostu wymagają innych zabiegów pielęgnacyjnych. Do młodych roślin można zastosować nożyce ręczne, aby dokonać łagodnego i precyzyjnego strzyżenia. Starsze żywopłoty z nieco twardszymi gałęziami np. buk lub ostrokrzew będą wymagały “silniejszego” sprzętu. Dobór sprzętu oszczędzi nam sił i czasu spędzonego na formowaniu żywopłotu;
  • bezpieczeństwo – to kolejna ważna kwestia w trakcie użytkowania nożyc do żywopłotu. Należy zachować szczególną ostrożność i przycinać rośliny w bezpiecznej odległości od innych osób. Warto stosować rękawice ochronne, odpowiednie obuwie oraz nauszniki ograniczające oddziaływanie hałasu, jeśli pracujemy ze sprzętem elektrycznym lub spalinowym;
  • konserwacja – jedną z najważniejszych czynności okresowych związanych z eksploatacją jest ostrzenie nożyc. Do tego celu stosujemy specjalne narzędzia do ostrzenia. Ostre nożyce pracują z odpowiednią wydajnością, wolniej się zużywają i nie uszkadzają roślin, co może mieć miejsce, kiedy nożyce są stępione. Inną ważną czynnością jest – o czym nie wszyscy wiedzą – regularne czyszczenie ostrzy, a nawet jeśli to konieczne dezynfekcja. Pozwala to uchronić rośliny (jeśli stosujemy nożyce do różnych roślin w ogrodzie) przed przenoszeniem chorób grzybicznych. Ponadto, brudne narzędzia z pozostałościami roślin, szybciej się zużywają, a nawet może to doprowadzić do ich uszkodzenia. Zawsze warto przed użyciem zapoznać się z zasadami użytkowania wskazanymi przez producenta.

Gotowe żywopłoty – jak przycinać?

Gotowe żywopłoty to ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie chcą czekać wielu sezonów, aż wokół ich domu pojawi się gęsty, piękny żywopłot stanowiący naturalną barierę przed światem zewnętrznym. Gotowe żywopłoty zostały sprawdzone w Europie Zachodniej i z powodzeniem przyjęły się również w naszym kraju. Do klienta trafiają już wyhodowane, uformowane moduły z żywopłotów wybranych gatunków roślin. Wystarczy je osadzić we właściwym miejscu na posesji, aby po kilku godzinach instalacji cieszyć się żywopłotem, który inni muszą prowadzić latami. Gotowe żywopłoty, podobnie jak żywopłoty uprawiane samodzielnie, wymagają regularnego przycinania, aby zachowały pożądaną formę i zdrowy wygląd. Gotowe żywopłoty trafiają na posesję już jako dojrzałe rośliny stąd też mniejsze jest ryzyko, że się nie przyjmą. Gotowe żywopłoty zapewniają natychmiastową prywatność i ochronę przed otoczeniem, a jednocześnie cieszą oko zielenią i przynoszą tak poszukiwany dzisiaj spokój.