Zielone ogrodzenie to ciekawa alternatywa dla płotów metalowych, betonowych czy drewnianych. Jest estetyczne, zapewnia prywatność i ochronę przed wiatrem. Żywopłot jest trwały i ekologiczny. To także inwestycja w wartość nieruchomości. Dlaczego warto zdecydować się na ogrodzenie z żywopłotu? Podajemy kilka powodów.
Jakie zalety ma zielone ogrodzenie?
Wielu właścicieli nowych domów zastanawia się, jakie ogrodzenie postawić wokół posesji. Takie pytania zadają sobie również inwestorzy i wykonawcy miejskich terenów publicznych, takich jak parki, skwery, place zabaw i tereny rekreacyjne. Najpierw myślimy o ogrodzeniu z siatki, betonu, metalu lub drewna. Jednak rachunek strat i zysków prowadzi nas do innego rozwiązania, szeroko stosowanego na świecie – żywopłotu. Jakie zalety ma to „zielone ogrodzenie”? Oto kilka faktów, o których warto pamiętać.
Prywatność wokół posesji
Naturalne ogrodzenia z żywopłotu wokół domów i w przestrzeniach publicznych mają wiele zalet. Do najważniejszych należy zapewnienie prywatności. Ciekawskie spojrzenia nie są czymś komfortowym. Spędzając czas w ogrodzie, chcielibyśmy czuć się swobodnie bez poczucia, że jesteśmy obserwowani. Zielone ogrodzenie zapewnia prywatność, ponieważ żywopłoty są zwykle uformowane powyżej linii wzroku.
Ochrona przed wiatrem
Zielone ogrodzenie zapewnia również ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Kiedy wieje porywisty wiatr, żywopłot skutecznie ogranicza podmuchy. Dzięki temu przedmioty i ludzie znajdujący się wokół domu mogą czuć się bezpieczniej. Ponadto, wiatr wzmagający poczucie chłodu napotyka na gęstą, nieprzepuszczalną barierę. Zielone ogrodzenie zapobiega też przenoszeniu się pyłu z drogi, czy nawiewaniu śniegu z pola.
Mieszkańcy terenów wiejskich i leśnych wiedzą, że na posesji często pojawiają się czworonożni, niepożądani goście. Dobrze uformowany żywopłot stanowi skuteczną barierę przed dzikimi zwierzętami, a na terenach wiejskich będzie chronił przed błąkającymi się po okolicy bezpańskimi zwierzętami.
Ile kosztuje zielone ogrodzenie i jaki ma wpływ na środowisko?
Na koszt zielonego ogrodzenia należy spojrzeć w szerszej skali, biorąc pod uwagę wszystkie wydatki poniesione na stworzenie bariery wokół domu.
Zainstalowanie ogrodzenia z betonu, metalu lub z drewna wiąże się z przygotowaniem podmurówki, osadzeniem elementów, ich czyszczeniem i konserwacją. Do kosztów materiałów i robocizny należy doliczyć cykliczne koszty utrzymania w czystości oraz zabezpieczenia np. lakiery do drewna i metalu. W zależności od długości ogrodzenia, te koszty mogą się wahać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy na początku inwestycji. Potem czekają nas kolejne, regularne wydatki na utrzymanie – materiały i energia.
Jak na tym tle wygląda zielone ogrodzenie z żywopłotu? Koszt utrzymania ogrodzenia z żywopłotu zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj żywopłotu, jego wielkość i stan, a także lokalizacja geograficzna i warunki klimatyczne. Koszty będą się różnić w zależności od tego, czy wybierzemy szybko rosnące gatunki, takie jak wiąz turkiestanu czy też wolniej rosnące, jak ostrokrzew czy cis
Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszty utrzymania ogrodzenia z żywopłotu jest jego wielkość i stan. Im większy żywopłot, tym więcej pracy będzie wymagało jego przycinanie i konserwacja.
Zawsze jednak należy pamiętać o tym, że żywopłot to trafiona inwestycja. Zielone ogrodzenie jest cenną inwestycją w dom, ponieważ podnosi jego wartość estetyczną i funkcjonalną.
Warto podkreślić, że każdy płot wykonany z materiałów będzie ulegał stopniowemu niszczeniu i przyjdzie moment, kiedy będzie wymagał wymiany. Natomiast żywopłoty to rośliny i mogą nam towarzyszyć przez całe życie. Żywopłoty mogą być bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, co na dłuższą metę przyczynia się do oszczędności.
Biorąc pod uwagę koszty energii użytej do przycinania narzędziami elektrycznymi, ewentualnego nawodnienia oraz środków ochrony roślin, można w przybliżeniu można określić, że roczny koszt utrzymania zaczyna się od około 10 złotych za metr bieżący żywopłotu.
Zielone ogrodzenie – ekologiczne korzyści dla najbliższej okolicy
Zielone ogrodzenie jest bardziej ekologiczne niż ogrodzenia z tworzyw sztucznych lub metalu. Żywopłot tworzą rośliny, które oczyszczają powietrze i stanowią naturalny habitat dla zwierząt, takich jak ptaki, owady, drobne ssaki czy gady. To również ważne źródło pożywienia i schronienia dla zwierząt, zwłaszcza na obszarach, gdzie naturalne siedliska są zniszczone lub ograniczone.
Ponadto, żywopłoty mogą poprawiać jakości gleby poprzez zatrzymywanie osadów z wody deszczowej, zwiększenie jej wilgotności i redukcję erozji. Należy podkreślić, że rośliny żywopłotowe pomagają w redukcji hałasu i zatrzymują pył z drogi, co jest szczególnie ważne na posesjach zlokalizowanych w pobliżu ruchliwych dróg.
Zielone ogrodzenie – poprawa estetyki otoczenia
Żywopłoty jako zielone ogrodzenie nie tylko chronią teren przed intruzami, ograniczają hałas i wpływają korzystnie na środowisko. Stanowią również niezaprzeczalny element estetyczny dla całej okolicy. O ile czasami trudno o spójność krajobrazu i zabudowy, co wynika z różnorodności pomysłów i aranżacji, to zielone ogrodzenie przyczynia się do upiększenia krajobrazu.
Rośliny żywopłotowe doskonale komponują się zarówno z nowoczesnym budownictwem, jak i z zabytkowymi budynkami z cegły, przywróconymi do dawnej świetności. Jeśli w aranżacji żywopłotu wykorzystane są naturalne materiały, takie jak drewno lub kamień, żywopłoty mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 związanego z produkcją i transportem materiałów sztucznych.
Żywopłoty tworzące zielone ogrodzenie dodają uroku i piękna każdemu otoczeniu. Mogą być wykonane z krzewów, formowanych drzew oraz roślin pnących, co pozwala na harmonijne wkomponowanie zielonego ogrodzenia w lokalny krajobraz.
Gotowe żywopłoty – natychmiastowa ochrona Twojego domu
Zamiast przez wiele sezonów formować rośliny, można zdecydować się na gotowe żywopłoty. Dają one szybki efekt, ponieważ w wyznaczonych miejscach instalujemy dorosłe rośliny, które potrzebują tylko minimalnej pielęgnacji po posadzeniu. Pozwala to ogrodzić dom pięknym i gęstym żywopłotem dosłownie w ciągu kilku godzin.
Oferujemy gotowe żywopłoty z różnych gatunków i odmian roślin, co pozwala na dobór idealnego żywopłotu do konkretnych potrzeb. Warto podkreślić, że nasze gotowe żywopłoty są wyhodowane w profesjonalnych warunkach i są wolne od chorób i szkodników. Sprzedajemy je w formie modułów, co pozwala na łatwe ułożenie ich wzdłuż granicy posesji.
Jedyne, o co należy zadbać, to nawodnienie w początkowym etapie sadzenia, aby system korzeniowy mógł się prawidłowo rozwinąć. Przy czym należy pamiętać, że ryzyko jest mniejsze niż w przypadku hodowania żywopłotów z młodych roślin, ponieważ nasze rośliny żywopłotowe zostały już przetestowane pod względem przystosowania do rodzimych warunków środowiskowych.
Gotowe żywopłoty to natychmiastowa prywatność, której tak potrzebujemy. Zapewniają intymność i ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami.