żywopłot bluscz irlandzkiPlanując ogrodzenie naszego ogrodu nierzadko bierzemy pod uwagę rośliny z grupy zimozielonych, najczęściej dlatego, że są zielone cały rok, tworząc piękne tło dla innych roślin, gdy większość ogrodu pogrążony jest w zimowym śnie. Poniżej prezentujemy Państwu rośliny z naszej oferty asortymentowej, które spełnią powyższe wymagania.

Bluszcz irlandzki

Bardzo ładne zimozielone pnącze odporne na mróz- jedynie w bardzo mroźne zimy, przy silnych suchych wiatrach zdarza się że wymarza. Ma bardzo małe wymagania glebowe i siedliskowe- nie lubi jedynie miejsc gdzie będzie narażony na mroźne wiatry. Tworzy elegancką nieprześwitującą ścianę, również zimą pełniąc funkcje osłaniającą. Nadaje się do cienistych miejsc, jednak najlepiej rośnie w lekkim półcieniu. Pnącze prowadzone na wytrzymałym metalowym stelażu.

Cis pospolity

żywopłot cis pospolityNajbardziej szlachetny i elegancki z zimozielonych żywopłotów. Do podstawowych jego zalet należy zaliczyć to, iż jest mało problematyczny względem chorób i podłoża. Wystarczająco odporny na wymarzanie ( nie lubi, jak większość roślin miejsc gdzie będzie narażony na mroźne wiatry). Ma niewielki roczny przyrost , dzięki czemu możemy ograniczyć ilość strzyżeń do jednego rocznie, lub nawet jednego na dwa lata. Jest bardzo rzadko atakowany przez szkodniki i choroby. Przede wszystkim jednak, jest on wizualnie bardzo atrakcyjny, ma ciekawe miękki igiełki, które przez cały rok są ładnego zielonego koloru. Cis jest jednak trujący, nie należy go sadzić w miejscach, do których mają dostęp zwierzęta, które mogły by go podgryzać – np. w stajni.

Ostrokrzew Meserwy ‘Blue Maid‘

żywopłot z ostrokrzewuInteresujący gatunek zimozielonego krzewu. Jest to bardzo atrakcyjny, gęsto ulistniony krzew o w miarę powolnym wzroście. Liście ozdobne – błyszczące, sztywne o ciemnozielonym kolorze, mają dość nietypowy kształt- są falowane z kolczasto zębatym brzegiem. Niezbyt wymagające co do gleby – najlepiej rosną na glebach żyznych i przepuszczalnych, ale poradzą sobie również na glebach piaszczystych. Odmiana żeńska – potrzebuje zapylacza do zawiązania owoców, które pojawiają się na roślinie we wrześniu i pozostają aż do wiosny. Choć roślina jest w pełni mrozoodporna, w chłodniejszych rejonach Polski , w pierwszych latach aklimatyzacji wskazane jest okrycie roślin na zimę. Odmiana odporna na niskie temperatury strefa 6 A ( -23 st. C )

Ostrokrzew Meserwy ‘Blue Prince’

Bardzo ciekawa odmiana ostrokrzewa , Blue Prince ma piękne błyszczące skórzaste niebieskozielone liście ,falowane z kolczasto zębatym brzegiem – jak u wszystkich ostrokrzewów Meserwy. Dość szybko rosną, bardzo szybko i ładnie regenerują się po cięciu. Niezbyt wymagający w stosunku do podłoża- jednak najlepiej czuje się na glebach żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych. Ostrokrzewy są gatunkami które dobrze się czują zarówno w słońcu, jak i cieniu. ‘Blue Prince’ to egzemplarz męski. Choć roślina jest w pełni mrozoodporna, w chłodniejszych rejonach Polski , w pierwszych latach aklimatyzacji wskazane jest okrycie roślin na zimę. Odmiana odporna na niskie temperatury strefa 6 A ( -23 st. C ).

Ostrokrzew Meserwy ‘Heckenpracht’

zywoplot z świerka pospolitegoOdmiana Heckenpracht charakteryzuje się zwartym kolumnowym pokrojem i dość wolnym wzrostem. Liście bardzo ozdobne – błyszczące, sztywne o ciemnozielonym kolorze, z kolczasto zębatym brzegiem. Ponieważ jest to żeńska odmiana, jeśli w pobliżu posadzimy odmianę męską- zapylacz, we wrześniu – październiku, pojawią się na krzewie owoce, które pozostaną aż do wiosny. Owoce kuliste, czerwone – są pożywieniem zimą dla wielu ptaków. Choć roślina jest w pełni mrozoodporna, w chłodniejszych rejonach Polski , w pierwszych latach aklimatyzacji wskazane jest okrycie roślin na zimę. Odmiana odporna na niskie temperatury strefa 5B ( -26 st. C ).

Świerk pospolity

Świerk pospolity choć kojarzy nam się on z dużym leśnym drzewem, prawidłowo prowadzony od małej sadzonki nadaje się na cięte żywopłoty. Odpowiednio cięty stwarza bardzo solidne i dobrze zagęszczone ogrodzenie. Świerk jest dość tolerancyjny względem gleby, choć preferuje gleby lekkie i żyzne, źle rośnie na glebach podmokłych, jest jednak wymagający względem światła- nie należy go sadzić w miejscach zacienionych. Świerk pospolity , jak inne świerki ,dość często atakowany jest przez mszyce z rodziny chojnikowatych , aby zabezpieczyć nasz żywopłot, należy wczesną wiosną wykonać oprysk odpowiednim preparatem np. Promanal 60 EC.

Laurowiśnia wschodnia ‘Caucasica’

żywopłot z laurowiśniTo bardzo ładny zimozielony krzew, charakteryzujący się wyjątkowo ozdobnymi liśćmi. Liście są kształtu eliptycznego, duże, skórzaste i błyszczące, nie zmieniają swojej barwy na zimę. Ozdobą są również kwiaty które pojawiają się w maju-małe i niepozorne, jednak zebrane w grona tworzą duże groniaste kwiatostany. Owoce to niewielkie czarne jagody, są ona trujące, jednak w naszym klimacie bardzo rzadko się zawiązują. Jeśli zdecydujemy się na żywopłot z laurowiśni, musimy mieć świadomość, że nie jest ona w pełni mrozoodporna i wymaga ona zabezpieczenia na zimę. Odmiana ‘Caucasica jest jedną z najlepiej znoszących mrozy odmian, jednak mimo to warto żywopłot okryć agrowłókniną spodziewając się siarczystych mrozów. Jest dość wymagająca co do podłoża i stanowiska- lubi gleby żyzne i przepuszczalne, ale wilgotne, a stanowisko powinno być słoneczne, lub półcieniste i osłonięte od wiatru.