Żywopłoty z pojedynczo formowanych roślin
Oferowane przez Nas żywopłoty z pojedynczo formowanych roślin dostarczone są do Państwa w biodegradowalnych siatkach jutowych, których celem jest zabezpieczenie bryły korzeniowej podczas transportu. Orientacyjna waga jednej rośliny to 15-17 kg. Średnica bryły to 30-35 cm. Na jednej palecie 100/120 cm mieści si od 16-25 roślin, w zależności od gatunku i wysokości. Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić po otrzymaniu gotowego żywopłotu, jest jego dokładne podlanie. Podlewać bryłą korzeniową gotowego żywopłotu tak, aby była ona całkowicie nasiąknięta wodą ale nie zmiękła i nie straciła jędrności. Należy podlewać powoli ,ale obficie, aby rośliny mogły wchłonąć wodę. Nasze rośliny należy posadzić w ciągu 48 godzin od dostawy. Do momentu sadzenia najlepiej je umieścić w zacienionym miejscu.

SADZENIE ŻYWOPŁOTÓW
Proces
Jeśli gleba w miejscu sadzenia jest zbita, twarda, lub sucha należy ją spulchnić na głębokość ok 1 metra.
Jeżeli problem zbyt zbitej ziemi nie występuje, wykopać dół o szerokości 40 cm i głębokości 30 cm .
Na dnie wykopu ziemi nieco ‘poluzować’ Kiedy rośliny już są w rowie i są odpowiednio ustawione, wypełnić dół w 1/3 ziemią, a resztę wodą.
Dzięki temu gleba wokół bryły korzeniowej zostanie dobrze zagęszczona.
Gdy woda opadnie dosyp resztę ziemi i lekko ubij po czym ponownie podlej .
Rośliny
Rośliny są w produkcji zagęszczane poprzez przycinanie z dwóch stron – przód i tył, boki rośliny swobodnie rosną między sobą, dając efekt lepszego zagęszczenia (te strony sadzimy dostawiając kolejno rośliny jeden obok drugiej)
Materiał jutowy otaczający brył korzeniową jest w pełni biodegradowalny i naleiy go pozostawic w ziemi podczas sadzenia.
Sadzenie
Po wykopaniu rowu pod żywopłoty umieść rośliny przed rowem , najlepiej przyjrzeć się ustawionym roślinom z pewnej odległości, czy są prawidłowo ustawione, zanim zostaną umieszczone rowie.
Umieść rośliny w rowie, zachowując następujące wartości
- 3 rośliny na 100 cm w przypadku buków, grabów, ligustrów.
- 2,5 rośliny na 100 cm w przypadku laurowiśni. Po ostatecznym ustawieniu i włożeniu do rowu roślin, należy je ziemi do wysokości szyjki korzeniowej .
Ponownie ubić ziemię, a następnie obficie podlać.


NAWADNIANIE
Zwracamy szczególną uwagi klientów, na konieczność systematycznego nawadniania roślin, szczególnie w pierwszym okresie po posadzeniu. Najkorzystniejszym dla roślin jest system kropelkowy. Zakłada się ze przez pierwsze dwa lata od posadzenia, każda sadzonka w okresie wegetacji, poza okresami deszczowymi, powinna otrzymywać ok 20 l I dwa razy w tygodniu.
ZALECENIA DODATKOWE
Polecamy wysciółlkowanie obszaru pod żywopłotem zrębkami, w celu ograniczenia zjawiska parowania wody, oraz zapobiegnięciu rozwojowi chwastów.
Nie polecamy stosować w tym celu agrowłókniny i materiału kamiennego, ponieważ powoduje on zbytnie zagęszczenie gruntu wokół systemu korzeniowego i niedostateczną przepuszczalność powietrza. Jeżeli panujecie Państwo założenie dodatkowego ogrodzenia, należy wykonać go przed przystąpieniem do sadzenia modułów żywopłotowych, ponieważ podczas jego montażu rośliny mogłyby ulec uszkodzeniu. Jeżeli planujecie Państwo posadzenie żywopłotu, który będzie regularnie przycinany od strony sąsiadującej działki, należy uwzględnić pewną przestrzeń (ok. 40-50 cm np. od sąsiadującej działki), w zakresie kt6rej będzie możliwość swobodnego wykonywania zabieg6w pielęgnacyjnych.
Odchwaszczanie
Jest bardzo ważne dla prawidłowego wzrostu roślin. Przestrzeń wokół żywopłotu należy regularnie pielęgnować usuwając chwasty. Wykorowanie tej przestrzeni bardzo znacznie zminimalizuje wzrost chwast6w i ograniczy potrzebę odchwaszczania. Ze względu na fakt, że gotowe żywopłoty formowane są roślinami wieloletnimi, tuż po posadzeniu ,szczególenie w okresie letnim mogą doznać stresu po posadzeniu. Rośliny mogą wymagać trochę większej uwagi w zakresie podlewania, oraz nawonienia. Polecamy zastawanie naturalnych aminokwasów ograniczających stres korzeniowy, oraz stymulujących wzrost nowych korzeni.
Agro-Sorb® Radiculum
Biostymulator jest to preparat do ukorzeniania roślin i stymulacji systemu korzeniowego stężenie 0,8 % czyli 80 ml/ 10 l wody.
Zastosować w formie podlewania po 3 l wody podlać każdą roślinę.
Zabieg powtórzyc 2 razy w odstępie 10 dni.
Agro-Sorb® Folium
Biostymulator w postaci oprysku dolistnego.
Zalecane stężenie 1,0% ( 100 ml stymulatora wzrostu w 10 litrach wody).
Oprysk wykonać dwa razy co 10 dni
Oprysk wykonujemy w bezdeszczowy dzień , najlepiej bez wiatru i przy małym nasłonecznieniu – wcześnie rano, lub po południu.
Preparaty są naturalne, bardzo bezpieczne. Można je stosować na wszystkie rośliny w ogrodzie. Szczególnie polecamy gdy rośliny z jakiś względów (susza, przemrożenie, atak szkodników itp.) są osłabione.