Chcielibyśmy się pochylić nad kwestią zieleni na osiedlach. Niegdyś temat, który był spychany na najdalszy plan. Dziś, ku naszej uciesze obserwujemy zmieniający się trend. Niektórzy deweloperzy już na etapie projektowym, uwzględniają przestrzeń na której będzie można zagospodarować nasadzenia drzew, krzewów, traw ozdobnych i różnych krzewinek. Nasza szkółka ma przyjemność współpracować z jednym z takich Deweloperów, jest to Atlantis Deweloper.
Z różnych badań wynika, że ludzie potrzebują zieleni w swoim otoczeniu, wśród szumiących drzew i traw znajdują trochę ukojenia, poprawiając tym samym swoje samopoczucie, dlatego też chętniej kupują mieszkania, wśród bujnej zieleni, niż w betonowym blokowisku. Od dawna wiadomo, że kolor zielony uspokaja. Jest to powód dla którego place zabaw zlokalizowane na osiedlach, otoczone zielenią, pozytywnie wpływają na rozwój dzieci. Taka zieleń ma uspokajający wpływ właśnie między innymi na dzieci, również te cierpiące na zespół ADHD , oraz osoby z chorobą Alzheimera.
Odnosząc się do wielu badań naukowców, mamy potwierdzenie pozytywnego wpływu roślinności na samopoczucie człowieka. W jednym z takich badań Brytyjscy badacze, przez 5 lat śledzili stan zdrowia osób, które przeniosły się do zielonych sąsiedztw. Okazało się, że ich stan psychiczny się poprawił, a poprawa ta utrzymywała się przez stosunkowo długi czas. Z drugiej strony, specjaliści stwierdzili także, że zamieszkiwanie terenów o ograniczonej ilości zieleni powodować może pogorszenie stanu umysłu.

Oczywiście zieleń to nie tylko element kultury przestrzennej człowieka i jego dobrego samopoczucia. Drzewa i krzewy pełnią funkcje katalizatora i filtra – zatrzymują pyły i produkują tlen, tym samym poprawiając mikroklimat w naszym otoczeniu i redukując zanieczyszczenia powietrza. Istotne znaczenie ma również wzbogacenie ekosystemu o np. gniazdujące w koronach drzew ptaki.

Niezmiernie cieszymy się na pozytywne zmiany dokonujące się w zakresie świadomości ludzi i firm, mających choćby niewielki wpływ na kształtowanie przestrzeni miejskiej.

Wybierajmy zdrowo 🙂
Wybierajmy Deweloperów którzy nie oszczędzają na naszym dobrym samopoczuciu i zdrowiu.
Wybierajmy zielone osiedla !

Kilka zdjęć zdjęć z naszych realizacji .