Dostarczenie i sadzenie elementów gotowego żywopłotu jest proste i stosunkowo szybkie. Proces ten jest starannie przemyślany, sprawdzony i realizowany z myślą o wygodzie klienta. Najważniejsze jest przygotowanie terenu do obsadzenia.
Najpierw projektuje się ogólną koncepcję umiejscowienia żywopłotu i wybiera się gatunek rośliny. Ważne są również dokładne obliczenia, ile metrów gotowego żywopłotu będzie potrzebne do właściwej aranżacji ogrodu. Od tego zależy poprawność zamówienia. Następnie rozpoczyna się przygotowanie podłoża i wykopu, w którym zostanie umieszczony żywopłot. Podczas kopania powinno się pamiętać o usunięciu pozostałości resztek organicznych, jeśli żywopłot będzie posadzony w miejsce innych roślin. W ziemi nie mogą pozostawać stare systemy korzeniowe.
W przypadku gruntu mocno zagęszczonego i nieprzepuszczalnego, rekomendowane jest wykonanie przekopu dwa razy szerszego od szerokości kartonu, w którym transportowane są krzewy. Jego głębokość powinna być nieco większa niż wysokość pojemnika. Warto umieścić w wykopie warstwę dobrej jakości ziemi oraz nakłuć dno wykopu np. widłami, by lepiej napowietrzyć glebę w okresie ukorzeniania się w nowym podłożu. Kiedy zamówione krzewy są już na miejscu, osadzamy pojemniki, jeden obok siebie. Jeśli obliczenia są prawidłowo wykonane, po umieszczeniu, poziom ziemi w pojemnikach powinien być równy z poziomem gleby w ogrodzie. Ważne jest również wypoziomowanie roślin jeszcze przed zasypaniem ziemią.
Po zasypaniu korzeni, powinno się nawodnić glebę. W zależności od mechanizacji pracy, całość może trwać około 8 godzin od wykopania rowka po umiejscowienie i zasypanie krzewów.
Gotowe żywopłoty dają natychmiastowy efekt wizualny i środowiskowy. Wyhodowanie krzewów podobnej wielkości i gęstości zajęłoby w normalnych warunkach około 10-ciu lat. W planowaniu przestrzennym i projektowaniu liczy się czas, dlatego architektura preferuje rośliny, które są podatne na formowanie. Tutaj graby i buki wydają się być idealnym rozwiązaniem. Rośliny te można nawet formować na ekranach odgradzających posesję od np. ruchliwej drogi. Można też tworzyć bryły geometryczne, co jest szczególnie ważne dzisiaj, kiedy coraz większą wagę przywiązuje się do wizualnych walorów ogrodów.