Regularna pielęgnacja żywopłotu to ważny element utrzymania zieleni wokół domu w dobrej kondycji biologicznej. Nadanie właściwego kształtu polega na przycinaniu roślin. Przycinanie powinno się odbywać na odpowiednią wysokość i szerokość. Najpopularniejsze w naszej ofercie graby i buki są bardzo podatne na formowanie i doskonale znoszą przycinanie. Strzyżenie w różnych miejscach daje roślinie możliwość wypuszczania pędów i faktycznego zagęszczania.

W zależność od preferencji roślin, przycinanie można rozpoczynać nawet wczesną wiosną. Generalnie jednak, cięcie powinno się przeprowadzać przed rozpoczęciem wegetacji. Najlepiej wykonywać zabiegi pielęgnacyjne w suche dni, z dodatnią temperaturą. Krzewy iglaste i krzewy o drobnych liściach przycina się nożycami lub urządzeniami mechanicznymi. Do przycinania krzewów popularnego buku i grabu najlepiej zastosować sekator, aby nie niszczyć blaszek liściowych.

Intensywność pielęgnacji jest uzależniona od preferencji roślin. Wspomniane już graby i buki są najczęściej wybierane z racji ich wysokiej odporności na przycinanie oraz łatwości formowania. Grab jest również bardzo tolerancyjny jeśli chodzi o podłoże. Roślina świetnie rozwija się nawet w glebie o słabej żyzności.

W pielęgnacji żywopłotów ważne jest stosowanie odpowiednich narzędzi. Aby strzyżenie było skuteczne, należy używać narzędzi sprawnych i ostrych. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów sekatorów, nożyc i innych narzędzi do przycinania. Najpopularniejsze są nożyce poziome, elektryczne lub spalinowe.

Do niewielkich zadbanych żywopłotów bardziej odpowiednie będą narzędzia elektryczne. Tam gdzie, dawno nie było ogrodniczej interwencji, lepsze będą nożyce spalinowe. To również dobre narzędzie, jeśli wybierze się cykl pielęgnacji z dłuższymi okresami bez przycinania. Warto pamiętać, że w razie wątpliwości można skontaktować się z pracownikami szkółki ogrodniczej, w celu uzyskania fachowej porady lub usługi.