Żywopłot to nie tylko estetyka, ale również zdrowie. Rośliny wykorzystane jako ogrodzenie posesji tworzą azyl, cieszą oko i dają wytchnienie naszemu organizmowi. Te „zielone granice” pojawiły się w otoczeniu człowieka blisko 5 tysięcy lat temu. Stopniowo zaczęły odgrywać ważną funkcję w podziale przestrzeni oraz wyznaczaniu terenów i własności. Początkowo zatrzymywały żywy inwentarz w granicach pastwiska i jednocześnie chroniły pola przed dziką zwierzyną. Ich znaczenie wzrosło w średniowieczu. Do dzisiaj w Anglii można znaleźć 700-letnie żywopłoty. Również w południowej Polsce, żywopłoty z grabu były używane do grodzenia pól i sadów.
Żywopłoty dzisiaj są nie tylko elementem kultury przestrzennej człowieka, równie ważne jest ich miejsce w ekosystemie. To w nich gniazdują ptaki, rośnie także znaczenie żywopłotów w zachowaniu właściwości organicznych i chemicznych gleby. Redukują zanieczyszczenia powietrza, bywa, że stanowią nawet ochronę przeciwpowodziową.
Rzędy krzewów są sadzone nawet w trakcie budowy domów, by po kilku latach prac mieć już uformowane roślinne ogrodzenie. Żywopłoty mogą również skutecznie chronić budynek przed działaniem czynników atmosferycznych takich jak: wiatr, deszcz i słońce. Pogoń za czasem zainspirowała szkółkarzy do tworzenia gotowych żywopłotów, które służą od momentu ich posadzenia i otwierają nowe możliwości projektowania zieleni.
Kształty i formy żywopłotów są dzisiaj właściwie „ograniczone” tylko fantazją klientów i minimalnymi wymogami architektonicznymi. Najnowsze trendy planowania przestrzeni wokół domów odbiegają już znacznie od wieloletnich przyzwyczajeń i przekonania, że tylko kilka roślin, np. tuje nadają się do tego celu. Wprawdzie zachowują zieleń przez cały rok, ale możliwości adaptowania do zmieniającego się otoczenia są już niewielkie.
Doskonałym rozwiązaniem są żywopłoty. Szczególnie te gotowe, które pozwalają klientowi na zaoszczędzenie wielu lat pracy i energii. Na miejsce docelowe są transportowane w biodegradowalnych, kartonowych doniczkach. Wystarczy kilka godzin i przez lata można się cieszyć zdrowym i estetycznym ogrodzeniem domu.
Właściwie pielęgnowane, stanowią naturalne, miłe dla oka ogrodzenie na wiele lat. Żywopłoty stosowane są również jako ozdoba na fasadach budynków oraz jako element porządkujący przestrzeń wewnątrz posesji, np. wytyczają ścieżki, dyskretnie zasłaniają miejsca gospodarcze, oddzielają podjazdy od innych stref użytkowych lub rekreacyjnych. Atrakcyjności dużym ogrodom mogą dodać krzewy formowane w labirynty, jeśli są przycinane powyżej wysokości wzroku. Najważniejsza korzyść z posiadania żywopłotu w otoczeniu posesji to zachowanie prywatności, odseparowanie od elementów zakłócających pejzaż z zewnątrz oraz ukrycie ogrodzenia np. siatki.